Czego warto uczyć się w 2019 roku?

Współczesny świat zmienia się w niesamowitym tempie. A my potrzebujemy cały czas się rozwijać poprzez naukę nowych umiejętności. Pamiętaj, że bardzo wiele zawodów, które jeszcze kilka lat temu były gwarancją pewnego zatrudnienia powoli schodzi na dalszy plan. Każdy z nas widział w sklepach automatyczne kasy, gdzie osiem czy dziesięć punktów sprzedażowych obsługiwanych jest przez jedną osobę. W fabrykach występuje postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych.

Ostatnio przeczytałem artykuł, w którym wielka korporacja prawnicza wykorzystuje sztuczną inteligencję do przeglądania dokumentów prawniczych. My jako pracownicy czy przedsiębiorcy musimy przystosować się do zmian i zdobyć umiejętności, które przydadzą się w każdej branży, a długo nie zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję.

Dlatego, dzisiejszy wpis przybliży 5 umiejętności, które wykorzystasz w swojej karierze!

Negocjacja

Negocjacja nie jest umiejętność zarezerwowana tylko dla polityków i sprzedawców samochodów. W trakcie rozmowy obie strony próbują dojść do porozumienia. Problem pojawia się, kiedy jedna ze stron nie zgadza się z opinią drugiej lub ze sposobem rozwiązania sytuacji. Przykładową negocjacją, jest moment, kiedy chcemy, aby nasze dziecko poszło spać, albo pragniemy uzyskać informację od niechętnego kolegi w pracy.

Skuteczne negocjacje to takie, w których jesteśmy w stanie uzyskać to co chcemy od drugiej osoby, ale też dajemy coś w zamian. Wynikiem jest tzw. “win – win” dla każdej ze stron. Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy sprzedać dom, który według nas jest wart 280 000 zł. Szukamy chętnych i po kilkunastu spotkaniach znajdujemy kupca. On rzuca swoją cenę – 275 000 zł. Prowadzimy długie rozmowy i finalnie uzyskujemy 285 000 zł. Za te 5 000 zł przekażemy kupcowi wszystkie dokumenty (gwarancje, dowody zakupu sprzętu) i wyprowadzimy się w 2 tygodnie. Dla nas jest to wygrana, bo mamy 5 000 zł zysku, a kupiec oszczędził cenny czas.

Jeśli potrafimy skutecznie negocjować to jesteśmy w stanie dostać lepszą ofertę pracy, zażegnać konflikt i wysłać nasze dziecko do łózka o odpowiedniej porze. Materiałów do poznania tego zagadanienia jest pełno. Ja osobiście powoli zagłębiam się w tą tematykę i polecam te trzy książki na start :

Opowiadanie – „Storytelling”

Grozny wybiega z pomieszczenia i krzyczy, żeby Mariani ich uratował.

– „zatrzymam roboty jak najdłużej!”

Zamyka za sobą grodź. Grenadier ponowne próbuje, ale systemy obronne SI są zbyt skomplikowane. Jedna z pancernych płyt chowa się w ścianie. Chroniła interfejs neuronowy. Bohater słyszy odgłosy walki. Wie, że zostały tylko sekundy na podjęcie decyzji. Podłącza się do rdzenia i przejmuje kontrolę. Setki igieł wbijają się w jego ciało, potężny przewód wwierca się w podstawę czaszki. Jego świadomość zostaje przetransferowana. Uzyskuje władzę nad placówką, ale jakim kosztem?

Lochy i Lasery – Inne historie

Każdy z nas wysyła setki wiadomości. Piszemy SMSy i krótkie wiadomości w komunikatorach internetowych (Messenger, WhatsUp, Signal itd.), gdzie szybki kontakt i informacja jest najważniejsza. Często przekazujemy informację błędnie i chaotycznie. Druga osoba nie jest w stanie zrozumieć co mamy ma myśli. W efekcie dochodzi do wielu błędów komunikacji i problemów.

Dodatkowo (sam z tym walczę…) bardzo niewiele osób potrafi przemawiać w sposób zrozumiały dla drugiego człowieka. Jeśli nie posiadamy tej umiejętności to bardzo źle wypadamy na rozmowach o pracę. Nie jesteśmy w stanie uzyskać pomocy od współpracowników. Obawiamy się występowania przed grupą ludzi na konferencjach czy spotkaniach branżowych.

Jeśli jesteśmy w stanie tworzyć historię i przekazywać swoje myśli to będziemy cennym nabytkiem dla każdej organizacji. Nie każdy tekst musi być przekonujący i zachęcający do działania. Ale każdy powinien być zrozumiały dla drugiej osoby.

Tylko jak to rozwijać?

  • ćwiczyć pisanie tekstów – np. założyć bloga
  • podcast
  • filmy youtubowe
  • Toastmasters
  • prowadzić sesje RPG
  • świadomie ćwiczyć swoje mówienie

Produktywność

,czyli umiejętność kończenia zadań

Przez ostatnie kilka lat bardzo modny stał się multitasking, czyli umiejętność wykonywania bardzo wielu rzeczy na raz. Miała ona być bardzo ceniona na rynku pracy. Nowoczesne technologie wręcz zachęcają do szybkich zmian. Sprawdzamy smartfon, odpowiadamy na wiadomość na Messengerze, następnie szybko przechodzimy do kolejnego zadania w pracy, potem znowu smartfon, filmik z kotkami, praca i tak w kółko.

Niestety, ale zgodnie z najnowszymi badaniami przełączenie między zadaniami powoduje spadek wydajności o kilkanaście procent. Nasz umysł jest w stanie skupić się na jednym obszarze na raz.  Możemy spacerować i rozmawiać, ale jeśli odpisujemy na wiadomość to nie jesteśmy w stanie w tym samym czasie skutecznie rozmawiać z kolegą siedzącym obok. Każde przełączenie między zadaniami sprawia, że przez chwilę wdrażamy się w temat. Stracony czas zależy w dużym stopniu od skomplikowania zadania. Bardzo dobrze ten problem opisuje książka „The One Thing”. Pozwoliła mi ona zauważyć gdzie i kiedy popełniam błędy. Dzięki dyscyplinie, pracując mniej, osiągamy więcej.  

Dodatkowo ludzie sukcesu, niezależnie od stanowiska, są specjalistami w kończeniu rozpoczętych zadań i wdrażaniu pomysłów. Jeśli kiedykolwiek byliście na spotkaniu, gdzie pojawiły się dziesiątki dobrych rozwiązań problemu, a nic nie zostało wdrożone, to właśnie spostrzegliście wielką szansę, aby użyć tej umiejętności.

Biegłość technologiczna

Jedną z powtarzających się teorii dotyczącą przyszłości jest to, że świat będzie jeszcze bardziej podzielony niż jest teraz. Linia podziału nie będzie przebiegać pomiędzy bogatymi, a biednymi. Świat będzie się dzielił na osoby obyte z nowoczesnymi technologiami i te które nie potrafią z nich korzystać.

Pomyślmy, że smartfony są wykorzystywane do nieproduktywnych zadań. Oglądamy filmiki z kotami, przeglądamy feed z Facebooka, korzystamy z komunikatorów, a wiele osób nie potrafi skutecznie wyszukiwać interesujących ich rzeczy w Google czy Bingu. Jeśli zapytasz się typowego użytkownika Internetu, jak na danej stronie znaleźć informację to nie będzie w stanie ci odpowiedzieć (w google jest to atrybut site:).

Dlatego musimy uczyć się nowych technologii. W przyszłości znajomość Internetu i nowoczesnej komunikacji będzie kluczowa do sukcesu. Powinniśmy poznać takie zagadnienia jak: programowanie, search engine optimization, tworzenie stron internetowych (wordpress), druk 3D, kryptowaluty i wiele innych.  Dzięki temu znajdziemy się wśród najlepiej zarabiającej części populacji i nie będziemy obawiać się o przyszłość

Warsztat Filmowy

Każdy z nas oglądał film na youtube, vimeo czy jakiekolwiek innym serwisie internetowym. Niektóre z nich były zrobione bardzo dobrze. Odpowiednio wykadrowane, dobrze dobrana muzyka, świetni aktorzy, a inne wyglądały jak kręcone kalkulatorem. Zaskakujące jest to, że niektóre z teledysków mają ponad miliard wyświetleń i ten trend będzie kontynuowany. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów i firm z branży komunikacyjnej do 2020 roku 80% ruchu internetowego będzie związanie z filmami – każdy użytkownik będzie 80% swojego czasu online spędzał na oglądaniu wideo! [1 ; 2 ]

Umiejętność tworzenia i obróbki obrazu będzie wyjątkowo pożądana na rynku pracy i powinniśmy zrobić wszystko, aby się tego nauczyć. Na rynku pracy i w biznesie pojawia się setki ofert i firm, które obsługują ten rynek. Posiadanie takich umiejętności, sprawi, że nie będziemy mieli żadnych problemów ze znalezieniem się w top najlepiej zarabiających.

Zacznij od jednej umiejętności

Każda z nas ma ograniczoną liczbę wolnych godzin w ciągu dnia i to od nas zależy na co je wykorzystamy. Polecam wam naukę tych umiejętności. Większość z nich jest bardzo ciekawa i rozwijająca zarówno intelektualnie jak i artystycznie. Jeśli chociaż przez kilka godzin w tygodniu będziecie ćwiczyć jedną wybraną umiejętność, to staniecie się lepszymi pracownikami i otworzą się przed wami nowe możliwości.

Jeśli śledzisz moje poczynania to pewnie domyślasz się czemu pojawił się ten wpis. Chciałem wam przekazać jeden z powodów dla których powstał ten blog. Ćwiczę umiejętność pisania, obsługi nowych technologii, trzymania się swoich postanowień i kończenia rozpoczętych tematów. W najbliższych dniach przekażę wam kilka pomysłów jak rozwijać swoją wiedzę z tych zagadnień. Pamiętajcie, że wy też możecie zacząć tworzyć coś własnego. Zacznijcie pisać trochę dłuższe opinie o produktach, pobawcie się nowymi technologiami, stwórzcie krótki film w prezencie na czyjeś urodziny. Możliwości jest pełno – wystarczy tylko chcieć!

Zapraszam do siebie na Facebooka i YouTube.

Podsumowanie stycznia 2019 – https://damianwojcik.pl/poczatek-2019/

Tagi , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.