Czego warto uczyć się w 2019 roku?

Współczesny świat zmienia się w niesamowitym tempie. A my potrzebujemy cały czas się rozwijać poprzez naukę nowych umiejętności. Niestety, ale bardzo wiele zawodów, które jeszcze kilka lat temu były gwarancją pewnego zatrudnienia powoli schodzi na dalszy plan. Każdy z nas widział w sklepach automatyczne kasy, gdzie osiem czy dziesięć punktów sprzedażowych obsługiwanych jest przez jedną osobę. W fabrykach występuje postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych. Pracownicy umysłowi są zastępowani przez algorytmy i tzw „sztuczną inteligencję”

Dlatego, dzisiejszy wpis przybliży 5 umiejętności, które wykorzystasz w swojej karierze i nie zastąpi cię robot!

Negocjacja

Negocjacja nie jest zarezerwowana tylko dla polityków i twardych sprzedawców. Każdy z nas wie, że w trakcie rozmowy obie strony próbują dojść do porozumienia. Problem pojawia się, kiedy jedna ze stron nie zgadza się z opinią drugiej lub ze sposobem rozwiązania sytuacji. Negocjowanie to wszystko od rozmowy z dzieckiem, aby poszło już spać po uzyskiwanie znaczącej podwyżki w swojej pracy, aż po zakup ziemniaków na ryneczku od rolnika.

Skuteczne negocjacje to takie, w których jesteśmy w stanie uzyskać to co chcemy od drugiej osoby, ale też dajemy coś w zamian. Wynikiem jest tzw. “win – win” dla każdej ze stron. Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy sprzedać dom, który według nas jest wart 280 000 zł. Szukamy chętnych i po kilkunastu spotkaniach znajdujemy kupca. On rzuca swoją cenę – 275 000 zł. Prowadzimy długie rozmowy i finalnie uzyskujemy 285 000 zł. Za te 5 000 zł przekażemy kupcowi wszystkie dokumenty (gwarancje, dowody zakupu sprzętu) i wyprowadzimy się w 2 tygodnie. Dla nas jest to wygrana, bo mamy 5 000 zł zysku, a kupiec oszczędził cenny czas.

Jeśli potrafimy skutecznie negocjować, to jesteśmy w stanie dostać lepszą ofertę pracy, zażegnać konflikt i wysłać nasze dziecko do łóżka o odpowiedniej porze. Materiałów do poznania tego zagadnienia jest pełno. Sam powoli zagłębiam się w tę tematykę i polecam te trzy książki na start:

Negocjowanie na zawsze zostanie domeną ludzi, bo to my finalnie podejmujemy ważne decyzje. Algorytmy będą nam pomagać w podejmowaniu tych decyzji, ale nigdy nas nie zastąpią.

Opowiadanie – „Storytelling”

Grozny wybiega z pomieszczenia i krzyczy, żeby Mariani ich uratował.

– „zatrzymam roboty jak najdłużej!”

Zamyka za sobą grodź. Grenadier ponowne próbuje, ale systemy obronne SI są zbyt skomplikowane. Jedna z pancernych płyt chowa się w ścianie. Chroniła interfejs neuronowy. Bohater słyszy odgłosy walki. Wie, że zostały tylko sekundy na podjęcie decyzji. Podłącza się do rdzenia i przejmuje kontrolę. Setki igieł wbijają się w jego ciało, potężny przewód wwierca się w podstawę czaszki. Jego świadomość zostaje przetransferowana. Uzyskuje władzę nad placówką, ale jakim kosztem?

Lochy i Lasery – Inne historie

Każdy z nas wysyła setki wiadomości codziennie. Piszemy emaile, SMSy i wiadomości w Messengerze, WhatsUpie, Signalu, Telegramie i wielu innych miejscach, gdzie szybki kontakt i informacja jest najważniejsza. Niestety, ale często przekazujemy informacje błędnie i chaotycznie. Druga osoba nie jest w stanie zrozumieć, tego co mamy ma myśli. W efekcie dochodzi do wielu błędów komunikacji i niezamierzonych problemów.

Jeśli jesteśmy w stanie tworzyć historię i przekazywać swoje myśli to będziemy cennym nabytkiem dla każdej organizacji. Nie każdy tekst musi być przekonujący i zachęcający do działania. Ale każdy powinien być zrozumiały dla drugiej osoby.

Tylko jak to rozwijać?

  • ćwiczyć pisanie tekstów – np. założyć bloga
  • podcast
  • filmy youtubowe
  • Toastmasters
  • prowadzić sesje RPG
  • świadomie ćwiczyć swoje mówienie

Obecnie szturmem świat zdobywa OpenAI i umiejętność pisania tekstów przez sztuczną inteligencję. Idealnie to działa w tworzeniu prostych artykułów branżowych, wspaniale wspiera opisy produktów, czy pomaga w pisaniu wpisów. Niestety są jeszcze ograniczenia w tworzeniu historii przez te systemy i długo my będziemy za to odpowiedzialni!

Produktywność

,czyli umiejętność kończenia zadań

Przez ostatnie kilka lat bardzo modny stał się multitasking — wykonywanie bardzo wielu rzeczy w tym samym czasie, niczym mentalna ośmiornica. Bardzo wysoko ceniony na rynku pracy. Nowoczesne technologie wręcz zachęcają do szybkich zmian. Sprawdzamy smartfon, odpowiadamy na wiadomość, następnie szybko przechodzimy do kolejnego zadania w pracy, potem znowu smartfon, filmik z kotkami, praca i tak w kółko. A w międzyczasie jeszcze jakieś spotkanie, 10 e-maili i rozmowa ze swoją lepszą połową!

Niestety, ale zgodnie z najnowszymi badaniami przełączenie między zadaniami powoduje spadek wydajności o kilkanaście procent. Nasz umysł jest w stanie skupić się na jednym obszarze na raz.  Możemy spacerować i rozmawiać, ale jeśli odpisujemy na wiadomość, to nie jesteśmy w stanie w tym samym czasie skutecznie rozmawiać z kolegą siedzącym obok. Każde przełączenie między zadaniami sprawia, że przez chwilę wdrażamy się w temat. Stracony czas zależy w dużym stopniu od skomplikowania zadania. Bardzo dobrze ten problem opisuje książka „The One Thing”. Pozwoliła mi ona zauważyć gdzie i kiedy popełniam błędy. Dzięki dyscyplinie, pracując mniej, osiągamy więcej.  

Dodatkowo ludzie sukcesu, niezależnie od stanowiska, są specjalistami w kończeniu rozpoczętych zadań i wdrażaniu pomysłów. Jeśli kiedykolwiek byliście na spotkaniu, gdzie pojawiły się dziesiątki dobrych rozwiązań problemu, a nic nie zostało wdrożone, to właśnie spostrzegliście wielką szansę, aby użyć tej umiejętności.

Biegłość technologiczna

Jedną z powtarzających się teorii dotyczącą przyszłości jest to, że świat będzie jeszcze bardziej podzielony niż teraz. Linia podziału nie będzie przebiegać tylko pomiędzy bogatymi a biednymi. Świat będzie się dzielił też na osoby obyte z nowoczesnymi technologiami i te, które nie potrafią z nich korzystać. No-Code, znajomość reklam, wiedza o algorytmach, kryptowalutach i NFT. Wszystko to sprawi, że będą jeszcze większe dysproporcje pomiędzy ludźmi.

Smartfony są wykorzystywane do nieproduktywnych zadań. Oglądamy filmiki z kotami, przeglądamy feed z Facebooka, korzystamy z komunikatorów, a wiele osób nie potrafi skutecznie wyszukiwać interesujących ich rzeczy w Google czy Bingu. Jeśli zapytasz się typowego użytkownika Internetu, jak na danej stronie znaleźć informację w wyszukiwarce to nie będzie w stanie ci odpowiedzieć (w google jest to atrybut site:).

Dlatego musimy uczyć się nowych technologii. W przyszłości znajomość Internetu i nowoczesnej komunikacji będzie kluczowa do sukcesu. Powinniśmy poznać takie zagadnienia jak: programowanie, search engine optimization, tworzenie stron internetowych (wordpress), druk 3D, kryptowaluty, no-code, web3 i wiele innych.  Dzięki temu znajdziemy się wśród najlepiej zarabiającej części populacji i nie będziemy obawiać się o przyszłość.

Warsztat Filmowy

Każdy z nas oglądał film na youtube, vimeo czy jakiekolwiek innym serwisie internetowym. Niektóre z nich były zrobione bardzo dobrze. Odpowiednio wykadrowane, dobrze dobrana muzyka, a inne wyglądały jak kręcone kalkulatorem. Zaskakujące jest to, że niektóre z teledysków mają ponad miliard wyświetleń i ten trend będzie kontynuowany. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów i firm z branży komunikacyjnej do 2020 roku 80% ruchu internetowego będzie związanie z filmami – każdy użytkownik będzie 80% swojego czasu online spędzał na oglądaniu wideo! [1 ; 2 ]

Umiejętność tworzenia i obróbki obrazu będzie wyjątkowo pożądana na rynku pracy i powinniśmy zrobić wszystko, aby się tego nauczyć. Posiadanie takich umiejętności, sprawi, że nie będziemy mieli żadnych problemów ze znalezieniem się w top najlepiej zarabiających.

Zacznij od jednej umiejętności

Każda z nas ma ograniczoną liczbę wolnych godzin w ciągu dnia i to od nas zależy, na co je wykorzystamy. Jeśli chociaż przez kilka godzin w tygodniu będziesz ćwiczyć jedną wybraną umiejętność, to w przeciągu miesiąca osiągniesz podstawową biegłość. Drugiego miesiąca będziesz mógł zacząć na tym zarabiać. A potem droga już stoi otworem do nowej kariery.

Od momentu powstania tego wpisu wiele się zmieniło w moim życiu. Patrzę na te zagadnienia trochę inaczej, jednak dalej uważam, że znajomość tych umiejętności pozwoli każdemu osiągnąć swoje cele. Dla mnie najważniejszą umiejętnością jest kończenie rozpoczętych zadań. Bez tego, wszystko inne traci sens i nie nauczysz się niczego nowego.
Zacznij i kończ.

Zapraszam do siebie na Facebooka i YouTube.

Otagowano , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.